Jdi na obsah Jdi na menu

F.C.I. Novofundlandský pes

14. 3. 2015

Novofundlandský pes - Standard F.C.I.

Standard F.C.I. č. 50 - Novofundlandský pes (dle Federation Cynologique Internationale)

Federation Cynologique Internationale

 

SECRETARIAT GENERAL: 13, Place Albert 1 - B 6530 THUIN, Belgium

FCI-Standard č.: 50/24.7.1996, Novofundlandský pes (Newfoundland)

Původ: Kanada

Použití: Tažný pes pro těžké náklady, vodní pes

Zařazení FCI: Skupina 2: pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi.

Stručný historický přehled: Plemeno Novofundlandský pes vzniklo na ostrově Newfoundland z domorodých psů a z velkého medvědího psa, přivezeného Vikingy po roce 1100. S příchodem evropských rybářů různá nová plemena napomohla formování a osvěžení plemena, ale základní charakteristické vlastnosti zůstaly stejné. Na začátku kolonizace ostrova r. 1610 měl již novofundlandský pes z převážné části svou vlastní morfologii a vrozené chování. Tyto vlastnosti mu umožnily vydržet krutost extrémního podnebí při tahání těžkých nákladů po zemi a nepřízeň moře, kde sloužil jako vodní pes a záchranář.

Celkový vzhled: Novofundlandský pes je velký a těžký pes s mohutným tělem, dobře vyvinutými svaly a s dobrou koordinací pohybu.

Důležité proporce: Délka těla od kohoutku po kořen ocasu je rovna vzdálenosti od kohoutku po zem. Tělo je kompaktní. Tělo feny může být o něco delší a není tak mohutné jako tělo psa. Vzdálenost od kohoutku po nejnižší část hrudníku je delší než vzdálenost od nejnižší části hrudníku po zem.

Chování a povaha: Výraz novofundlandského psa vyjadřuje jeho laskavost a něžnost. Důstojný, tvůrčí a plný radosti, je znám svou ryzí mírností a vyrovnaností.

Hlava: Masivní. Hlava feny má celkově stejný tvar jako hlava psa, ale není tak mohutná.

Oblast lebky:
Lebka: Široká s mírně klenutým temenem, se silně vyvinutou týlní kostí.

Stop: Patrný, ale nikdy ne kolmý.

Oblast obličeje:
Nos: Velký, dobře pigmentovaný, nozdry dobře vyvinuté. Barva nosu je černá na černých a bíločerných psech, hnědá na hnědých psech.

Morda: Výrazně čtvercová, hluboká a poměrné krátká, pokrytá krátkými, jemnými chlupy, bez vrásek. Koutky úst jsou zřetelné, ale ne příliš výrazné.

Tváře: Měkké

Skus: Nůžkový nebo klešťový

Oči: Relativně malé, hluboko zasazené, široko od sebe posazené, třetí víčka nejsou viditelná. barva očí je tmavohnědá u černých a černobílých psů, u hnědých psů se připouští světlejší odstíny.

Uši: Relativně malé, trojúhelníkové se zakulacenými špičkami, dobře posazené po straně hlavy, těsně přiléhající. Když se ucho dospělého psa sklopí dopředu, dosahuje do vnitřního koutku oka na straně ucha.

Krk: Silný, svalnatý, dobře posazený v ramenech, dostatečně dlouhý, aby umožňoval důstojné nesení hlavy. Krk nemá mít nepřiměřený lalok.

Tělo: Celá kostra je mohutná. Při pohledu ze strany je tělo hluboké a silné.

Horní linie: od kohoutku po zadek je rovná a pevná.

Hřbet: široký

Bedra: silná, s dobře vyvinutým svalstvem

Zadek: široký, klesající pod úhlem asi 30°

Hrudník: Široký, plný a hluboký s dobře klenutými žebry

Břicho a spodní linie: téměř rovné a nikdy vtažené

Přední partie těla: Hrudní končetiny jsou rovné a rovnoběžné také při chůzi a pomalém klusu.

Ramena: Velmi dobře osvalená, dobře posazená dozadu, svírající s horizontální linií úhel 45°

Lokty: Těsně přiléhající k hrudníku

Zápěstí: Mírně skloněná

Přední tlapy: Velké a úměrné k tělu, dobře zaoblené a pevné, s pevnými a kompaktními prsty. Mezi prsty je plovací blána. Drápy jsou černé u černých a bíločerných psů, u hnědých psů mají barvu rohoviny. Jsou-li prsty bílé, drápy by neměly být černé.

Zadní partie těla: Protože hnací síla pro tahání nákladů, plavání a schopnost překonávat vzdálenosti převážně záleží na zadní části těla, je stavba zadní partie prvotně důležitá. Pánev musí být silná, široká a dlouhá.

Stehna: Široká a svalnatá

Kolena: Dobře zaúhlená, ale ne tak, aby pes vypadal nahrbeně.

Lýtka: Silná a dosti dlouhá

Hlezna: Relativně krátká, směřující dolů, prostorná, vzájemně rovnoběžná, nevytáčí se dovnitř ani ven.

Zadní tlapy: Pevné a kompaktní. Barva drápů je stejná jako u předních tlap. Paspárky, pokud se vyskytují, by měly být odstraněny.

Ocas: Když novofundlandský pes plave, ocas slouží jako kormidlo a proto je silný a u kořene široký. Když pes stojí, ocas visí dolů, konec ocasu může být mírně zakřivený. Ocas dosahuje ke hleznům nebo mírně pod hlezna. Když je pes v pohybu nebo vzrušený, nese ocas přímo nebo v mírném oblouku nahoru, nikdy však zakřivený nad hřbetem nebo mezi nohama.

Pohyb: Novofundlandský pes se pohybuje s dlouhým dosahem hrudních končetin a s velkou hnací silou, vycházející ze zadní partie těla, což vytváří dojem síly, aniž by byla vynakládána větší námaha. Mírný kolébavý pohyb hřbetu je přirozený. Jak se zvyšuje rychlost pohybu, má pes tendenci držet jednu stopu a horní linie zůstává rovná.

Srst: Novofundlandský pes má voděvzdornou dvojitou srst. Vnější srst je středně dlouhá a rovná, bez kadeří. Mírné zvlnění je povoleno. Spodní srst (podsada) je jemná a hustá, v zimě hustější než v létě, ale vždy se do jisté míry vyskytuje na zadku a hrudníku. Srst na hlavě, mordě a uších je krátká a jemná. Na hrudních i pánevních končetinách jsou praporce. Celý ocas je pokryt dlouhou hustou srstí, která netvoří vlajku.

Barva: Černá, bíločerná a hnědá

Černá: Tradiční barva je černá. Barva musí být co nejstejnoměrnější, ale slabý odstín do bronzova (jako sluncem vyrudlá srst) je povolený. Bílé znaky na hrudi, prstech a konci ocasu jsou povoleny.

Bíločerná: Tato barevná varianta je pro plemeno historicky významná. Preferované vzory znaků jsou černá hlava s bílou lysinou, táhnoucí se až po mordu, černé sedlo se souměrnými znaky a černý zadek a horní část ocasu. Zbývající části musí být bílé a smějí mít minimální množství značek.

Hnědá:Barva je v rozsahu od čokoládové po bronzovou. Bílé znaky na hrudi, prstech a konci ocasu jsou povoleny.

Bíločerní a hnědí psi jsou vystavováni ve stejné třídě jako černí psi.

Velikost a hmotnost:
Průměrná výška v kohoutku: Dospělí psi - 71 cm, Dospělé feny - 66 cm
Průměrná hmotnost: Dospělí psi - 60 kg, Dospělé feny - 54 kg

Větší velikosti jsou žádoucí, ale nesmějí být upřednostňovány před symetrií, celkovým zdravotním stavem, sílou stavby a správným držením těla v pohybu.

Vady: Jakákoliv odchylka od předcházejícího popisu má být považována a vadu a posouzení její závažnosti má být v přesném poměru ke stupni vady.

 • Celkový vzhled: Nohatost, nedostatek hmoty
 • Celková stavba kostry: Těžkopádný vzhled, drobné kosti
 • Povaha: Agresivní, plachá
 • Hlava: úzká
 • Morda: Špičatá, dlouhá
 • Pysky: Převislé
 • Oči: Kulaté, vystupující, žluté oči, viditelná třetí víčka
 • Hřbet: Klenutý, ochablý nebo prohnutý
 • Přední partie: Prošláplé spěnky, rozevřené prsty, prsty směřující dovnitř nebo ven, nepřítomnost plovací blány mezi prsty
 • Zadní partie: Přímé úhlení kolen, kravský postoj, sudový postoj ("O"), rozevřené prsty
 • Ocas: Krátký, dlouhý, zkroucený, se zatočenou špičkou
 • Pohyb: Cupitání, šourání, pohyb stranou, úzký chod, kličkování, překřižování vpředu, výrazné vytáčení předních tlap dovnitř nebo ven, vysoký chod, mimochod
 • Srst: Úplně otevřená srst

Vylučující vady:

 • Špatná povaha
 • Předkus, podkus, deformace čelistí
 • Krátká a přiléhavá srst (jako labrador retriever)
 • Jiné než bílé znaky u černých a hnědých psů
 • Jiná barva než černá, bíločerná nebo hnědá

Poznámka: Pes má mít dvě, očividně normální varlata, úplně sestouplá v šourku